אני גולשת ומתיירת ברשת כי אני ממש אוהבת להסתובב שם.
הרבה תכנים יש שם באינטרנט. חכמים יותר או פחות אך תמיד מעוררי מחשבה.
בטיולי שם, במדיה הוירטואלית, רבים הם הרוצים את קירבתי.
לא, אינני תמימה. לא בגללי הם רוצים שאביט, אשתף או אקרא. הכול הוא בגינם. הרי הקלדות רבות על קישורים מעלות את קרנָם’ בעיני ‘גוגל’ הכול יכול. כיצד הם ישרדו ברשת מבלי שמנוע החיפוש הפופולארי יציג אותם לעיני כול כאשר הגולשים מקלידים מילות חיפוש שונות ומגוונות?
‘כנס……כנס…..’ הם קוראים לי בסגנונות שונים של גופנים, בצבעים זוהרים וקורצים. ‘כנסי….כנסי……’ הם מבליטים את הזמנתם. לא הם אינם מבינים שבמילותיהם אלו הם מרחיקים אותי לעולמי עד מכול ניסיון לבדוק את מרכולתם. הם באמת לא מבינים ששגיאה גסה זו, בעיניי הינה זילות של השפה העברית אשר גורמת לי לשנס מותניים ולברוח כול עוד רוחי בי. הם לא מבינים שהשפה, אשר שגורה בפי יקרה לי ואינני מוכנה ‘לתת יד’ להכפישה בטעויות גסות, גם לא במחיר הפרסומת והנוחות.
אילו רק היו פונים אלי בכבוד ובהדר ‘היכנסי….. היכנסי…….. ‘ הרי שבודאי לא הייתי מסרבת. אילו לפחות היו מבקשים ‘תיכנסי…… תיכנסי… ‘ הרי שבודאי הייתי מסתקרנת וממש ‘קופצת’ פנימה ומתרשמת. אילו היו גם מוסיפים חיוך קטנטן, אפילו הייתי מרגישה נאהבת.
אבל כך המילים שלהם גורמות לי לפנות אנה ואנה ולחפש סביבי מי הם האנשים שעלי לכנס, לאסוף עימי יחדיו כדי שנחלוף על פני הכניסה, הבנויה לתלפיות, ונתבונן. אני תוהה בלבי למה הם דורשים כינוס של עם רב על מנת לבקר שם, באתר שלהם.
אכן ‘כול המרבה הרי זה משובח’ אבל אני אישה פרטית, לעצמי אני, שאמנם אוהבת אנשים ונהנית מחברה טובה, אך גם מתחשבת. אי לכך למה לקחת עימי לטיול את אלו שמתעניינים בדברים אחרים?
עכשיו כשהחיוך על פניכם מתחלף בתהייה ובשאלה אמיתית ‘מה בעצם אני רוצה מכם’ – הרי שאסביר ואבאר.
כנס הינו מלשון כינוס, כֶּנס. מילה זו הינה הציווי של לכַנֵס ‘ כלומר לאסוף אנשים יחדיו למטרה משותפת ומוגדרת. מאותו השורש הינם גם המילים
בית כנסת ,כנסייה או כנסת ישראל,
ברחבי האינטרנט הרי שכוונתם של הפונים הינה לבקש להיכנס. ‘היכנסו !’ בלשון ציווי (קלאסי) או ‘תיכנסו’ בלשון עתיד כשהכוונה בשפה המדוברת לציווי. כמעט כולם חברו לשגיאה והיא מרבה להופיע ברשת ואפילו על שלטי פרסומת.
אלו המשמשים כסנגורים יטענו שלצורך הביטוי המתחרז, הסלוגן בפרסומת, מותר לשבש מילים. ייתכן שכך אך לא להשתמש במילים סתם כך בצורה שגויה.
ולא, אין זה סלנג, כפי שטען בפני אחד מבעלי האתרים. אין זו פנייה בגובה העיניים וצורך שיווקי. זו שגיאה אמיתית וממשית בשפה העברית.

אזי היכנסו….אל תדחפו….יש מקום לכולם